سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه وسیله ای پرسرعت است که بسته های داده ورودی را دریافت کرده و آنها را در یک شبکه محلی (LAN) به مقصد هدایت می کند. یک سوئیچ شبکه LAN در لایه پیوند داده (لایه 2) یا لایه شبکه مدل OSI کار می کند و بنابراین می تواند از انواع پروتکل های بسته پشتیبانی کند.

اما برای درک راحت‌تر شبکه‌های زیربنایی، ابتدا باید یک کلید ساده تعریف کنیم. پس با ما همراه باشید.

سوئیچ شبکه به عنوان یک کنسول عمل می کند و دستگاه های شبکه را قادر می سازد تا به طور موثر با یکدیگر صحبت کنند. با به اشتراک گذاری اطلاعات و تخصیص منابع، سوئیچ ها باعث صرفه جویی در هزینه شرکت ها و افزایش بهره وری کارکنان می شوند.

سوئیچ ها جزء اصلی بسیاری از شبکه های تجاری هستند زیرا چندین کامپیوتر، چاپگر، نقاط دسترسی، تلفن ها، چراغ ها، سرورها، مودم ها و سایر دستگاه ها را به هم متصل می کنند. آداپتورها به شما امکان ارسال و دریافت اطلاعات (مانند ایمیل) و دسترسی به منابع مشترک را به روشی آسان، کارآمد، بسیار امن و شفاف می دهند.

نمایش 1–24 از 26 نتیجه

سوئیچ شبکه

سوئیچ یک دستگاه شبکه است که برای اتصال و مدیریت ترافیک شبکه استفاده می‌شود. این دستگاه به عنوان یکی از اجزای اصلی شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسته‌های اطلاعاتی را از یک دستگاه به دیگری ارسال و دریافت می‌کند. سوئیچ‌ها به دو صورت مختلف کار می‌کنند: سوئیچ‌های لایه 2 (Data Link Layer) و سوئیچ‌های لایه 3 (Network Layer).

1. **سوئیچ‌های لایه 2:** - این سوئیچ‌ها بر اساس آدرس MAC (Media Access Control) دستگاه‌ها عمل می‌کنند. - بسته‌های داده با توجه به آدرس MAC به دستگاه مقصد ارسال می‌شوند. - این سوئیچ‌ها قادر به شناسایی و ذخیره آدرس‌های دستگاه‌ها در جدول MAC address هستند.

2. **سوئیچ‌های لایه 3:** - این سوئیچ‌ها بر اساس آدرس IP دستگاه‌ها عمل می‌کنند. - بر اساس اطلاعات در لایه 3 (Network Layer)، بسته‌های داده به دستگاه‌های مقصد ارسال می‌شوند. - این سوئیچ‌ها قادر به انجام تصمیمات مربوط به مسیریابی (Routing) نیز هستند.

سوئیچ‌ها در شبکه‌های کامپیوتری برای بهبود عملکرد و کارایی استفاده می‌شوند. آنها از تصمیمات هوشمندانه برای ارسال بسته‌های داده به دستگاه مقصد استفاده می‌کنند، که باعث کاهش ترافیک غیرضروری در شبکه می‌شود و سرعت ارتباطات را افزایش می‌دهد.

برای راه اندازی یک شبکه کامپیوتری، باید روش های مختلفی را امتحان کنید. امتحان هر یک از این روش ها به عوامل مختلفی از جمله تعداد دستگاه های موجود در شبکه، نوع استفاده و ... بستگی دارد. سوئیچ شبکه یکی از مهم ترین دستگاه هایی است که نقش بسیار مهمی در راه اندازی و راه اندازی شبکه ایفا می کند. در ادامه در مورد خرید سوئیچ شبکه توضیحاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

سوئیچ چگونه کار می‌کند؟

سوئیچ‌ها در شبکه‌های کامپیوتری به عنوان دستگاه‌های مدیریت ترافیک عمل می‌کنند و بسته‌های داده را از یک دستگاه به دیگری هدایت می‌کنند. در اینجا چند مرحله اصلی برای درک چگونگی عملکرد سوئیچ آورده شده است:

1. **آموزش سوئیچ:** در ابتدا، سوئیچ به صورت دینامیک یاد می‌گیرد که هر دستگاه در شبکه با آدرس MAC چه است. این عملیات به صورت خودکار انجام می‌شود و به جدول MAC Address Table یا جدول CAM (Content Addressable Memory) سوئیچ افزوده می‌شود. این جدول نشان‌دهنده ارتباط بین آدرس‌های MAC و پورت‌های سوئیچ است.

2. **انتقال بسته‌ها:** هنگامی که سوئیچ برخورد به یک بسته داده می‌کند، از جدول MAC خود استفاده می‌کند تا تصمیم بگیرد به کدام پورت بسته را ارسال کند. اگر آدرس MAC مقصد در جدول باشد، بسته به طور مستقیم به دستگاه مقصد ارسال می‌شود. این به عنوان ارسال "unicast" شناخته می‌شود.

3. **به روزرسانی جدول MAC:** هنگامی که سوئیچ بسته‌ها را ارسال می‌کند، اطلاعات در جدول MAC به‌روزرسانی می‌شود. این به این معناست که آدرس‌های جدید اضافه شده و آدرس‌هایی که دیگر مورد استفاده نیستند، حذف می‌شوند.

4. **انتقال به عنوان Broadcast یا Multicast (اختیاری):** در برخی از موارد، سوئیچ ممکن است بسته را به تمام دستگاه‌های متصل به خود (broadcast) یا به یک گروه خاص از دستگاه‌ها (multicast) ارسال کند. این وضعیت‌ها ممکن است در صورتی رخ دهد که سوئیچ نتواند آدرس MAC مقصد را در جدول خود پیدا کند.

5. **تصمیم‌گیری بر اساس لایه 3 (اگر لایه 3 پشتیبانی شود):** در صورتی که سوئیچ به عنوان یک سوئیچ لایه 3 (سوئیچ‌های روتینگ) عمل می‌کند، این دستگاه قادر است تصمیمات مربوط به مسیریابی را بر اساس آدرس IP انجام دهد و بسته‌ها را به دستگاه‌های مقصد ارسال کند.

به این ترتیب، سوئیچ‌ها با پیشرفت اطلاعات در جداول خود و با بهره‌گیری از آدرس‌های MAC دستگاه‌ها، ترافیک شبکه را بهبود می‌بخشند و اطمینان حاصل می‌کنند که بسته‌ها به دستگاه‌های مقصد مربوطه هدایت شوند.

انواع سوئیچ شبکه

به طور کلی سوئیچ به دو نوع تقسیم می‌شود:

  1. سوئیچ های کنترل نشده یا Unmanaged Switch
  2. سوئیچ های کنترل شده Managed switch

دسته‌بندی کلی‌تری نیز برای دسته‌بندی سوئیچ وجود دارد:

  1. سوئیچ های غیر مدیریتی یا Unmanaged Switch
  2. سوئیچ های LAN یا سوئیچ های اترنت
  3. سوئیچ های PoE یا PoE Switch
  4. سوئیچ های مدیریتی یا Managed Switch
    1. سوئیچ های هوشمند یا Smart Switch
    2. سوئیچ های مدیریتی انترپرایزی یا Enterprise Managed Switch

سوئیچ‌های کنترل نشده

این کلیدها نیازی به تغییر ندارند. بنابراین لازم نیست نگران نصب یا تنظیم صحیح آن باشید. سوئیچ های مدیریت نشده دارای ویژگی های کمتر و ظرفیت شبکه کمتری نسبت به سوئیچ های مدیریت شده یا مدیریت شده هستند. سوئیچ های مدیریت نشده معمولاً در تجهیزات شبکه خانگی استفاده می شوند.

سوئیچ‌های کنترل شده

سوئیچ‌های مدیریت‌شده امنیت، ویژگی‌های بیشتر و انعطاف‌پذیری بیشتری به شما می‌دهند زیرا می‌توانید آنها را متناسب با شبکه خود سفارشی کنید. با این افزایش کنترل و نظارت می توانید از شبکه خود محافظت کنید و کیفیت خدمات را برای کسانی که به آن دسترسی دارند بهبود بخشید.

سوئیچ‌های LAN یاLAN Switch

سوئیچ های LAN با نام های Ethernet Switch و Data Switch نیز شناخته می شوند. سوئیچ‌های اترنت یا LAN برای کاهش تنگناها و ازدحام بهینه‌سازی شده‌اند، زیرا بسته‌های اطلاعات فقط به دستگاه دریافت‌کننده منتقل می‌شوند.

سوئیچ‌های PoE یا PoE Switch

PoE مخفف Power over Ethernet است و این نوع سوئیچ ها بر اساس فناوری PoE کار می کنند. در PoE، برق و داده ها در یک کابل واحد منتقل می شوند، یعنی داده ها به صورت موازی یا برق به گیرنده می رسند. انعطاف پذیری یکی از ویژگی های سوئیچ های PoE است.

تفاوت سوئیچ شبکه و روتر

سوئیچ ها می توانند یک شبکه ایجاد کنند، اما برای اتصال و برقراری ارتباط بین شبکه ها باید از روتر یا روتر استفاده شود.

بنابراین سوئیچ نقطه مشترک همه دستگاه ها و تجهیزات شبکه است و روتر محل اتصال شبکه ها است.

فرض کنید برای اتصال لپ تاپ، کامپیوتر و چاپگر خود به یک شبکه خانگی به یک هاب یا سوئیچ نیاز دارید، اما برای اتصال همان شبکه به اینترنت باید از روتر استفاده کنید.

دو نوع از انواع سوئیچ‌ها نیز وجود دارد که کمتر به آن پرداخته می‌شود.

سوئیچ‌های صنعتی

سوئیچ های صنعتی برای اتصالات مختلف شبکه مانند توزیع برق در انشعابات برق و همچنین نظارت و کنترل عملکرد دوربین های امنیتی استفاده می شود.

سوئیچ های اترنت صنعتی اتصال شبکه را بین یک محیط صنعتی و برنامه های تجاری تجاری فراهم می کنند و برای استفاده صنعتی در نظر گرفته شده اند.

سوئیچ‌های صنعتی برای مقاومت در برابر دماهای شدید و شرایط سخت در مکان‌های مختلف، از طبقات شرکتی گرفته تا کنترل ترافیک، طراحی شده‌اند.

سوئیچ‌های  web smart

سوئیچ های وب هوشمند، که گاهی اوقات هوشمند یا تحت مدیریت وب نامیده می شوند، یک گزینه همه کاره راحت برای شبکه های متوسط ​​هستند که نیاز به مدیریت دارند.

این محصول از طریق یک رابط وب ساده از طریق یک مرورگر وب تعبیه شده دسترسی به ویژگی های مدیریت سوئیچ مانند نظارت پورت، تجمع پیوندها و VPN را فراهم می کند.

تفاوت سوئیچ و هاب

در نگاه اول، همه دستگاه‌های Node ممکن است یکسان به نظر برسند، اما بسته به اینکه در کجا قرار می‌گیرند و چگونه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، متفاوت هستند، حتی فناوری آنها متفاوت است.

تفاوت مهم بین هاب، سوئیچ و روتر در این است که بر خلاف سوئیچ و روتر، هاب نمی داند کدام دستگاه اطلاعات را درخواست کرده است، به عنوان مثال، هر پورت یک هاب که اطلاعات را دریافت می کند، آن را به همه ارسال می کند. پورت های آن و گیرنده و مقصد از آن استفاده می کنند، اما در سوئیچ اطلاعات ارسالی از پورت مبدأ فقط به پورت مقصد ارسال می شود، بنابراین ترافیک شبکه در مقایسه با هاب کمتر خواهد بود. این نکته در شبکه های خانگی و کوچک تاثیر چندانی ندارد اما در ابعاد بزرگتر بازده شبکه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. برخورد در هاب نیز بسیار رایج است، اما آداپتور پورت های خود را بسیار بهتر از هاب مدیریت می کند و از برخورد جلوگیری می کند.

در ادامه به بررسی خرید سوئیچ شبکه خواهیم پرداخت.

خرید سوئیچ شبکه

برای خرید آداپتور شبکه می توانید از قسمت بالای همین صفحه محصول مورد نیاز را انتخاب کرده و با کلیک بر روی آن اطلاعات و مشخصات کامل محصولات را مشاهده کرده و اقدام به خرید نمایید.همچنین برای ارتباط با بخش فروش و مشاوره برای خرید محصول می توانید با شماره 02188205140 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول:

سوئیچ چیست و چه کاربردی در شبکه سازی دارد؟

سوئیچ وسیله ای است که دستگاه های موجود در شبکه را به هم متصل می کند و همچنین تعداد پورت های مودم یا روتر را افزایش می دهد. به طور کلی سوئیچ ها به 3 دسته اداری، غیر اداری و فیبر نوری تقسیم می شوند. همچنین بر اساس عملکرد به دو دسته سوئیچ های لایه 2 و لایه 3 طبقه بندی می شوند و سوئیچ های لایه 3 سخت افزار قوی تری دارند.

چگونه از روی پارت نامبر سوئیچ سیسکو، تشخیص دهیم قابلیت PoE دارد یا خیر؟

هر حرف در شماره قطعه سوئیچ سیسکو معنای خاصی دارد. به این ترتیب حرف P نشان می دهد که این آداپتور از قابلیت PoE پشتیبانی می کند.