اکسس پوینت (Access Point) دستگاهی است که برای ایجاد یک شبکه بی‌سیم به کار می‌رود. این دستگاه با دریافت سیگنال وای فای از یک روتر و تقویت آن، به دستگاه‌های دیگر اجازه می‌دهد تا به اینترنت و یا شبکه داخلی وصل شوند.

اکسس پوینت‌ها اغلب در محیط‌هایی مانند محیط‌های کاری، هتل‌ها، فضاهای عمومی، بیمارستان‌ها، مراکز خرید و… استفاده می‌شوند. در این محیط‌ها، افراد نیاز دارند تا به یک شبکه اتصال پیدا کنند و به اینترنت دسترسی داشته باشند. اکسس پوینت‌ها به این صورت عمل می‌کنند که سیگنال وای فای را دریافت کرده و برای دستگاه‌هایی که در محدوده آنها قرار دارند، یک شبکه بی‌سیم ایجاد می‌کنند که به آن شبکه می‌توان از طریق نام کاربری و رمز عبور دسترسی پیدا کرد.

در حال نمایش 11 نتیجه

اکسس پوینت

Access point نوعی دستگاه است که در فارسی به آن اکسس پوینت نیز گفته می شود. این دستگاه مانند یک روتر بی سیم کار می کند و به عنوان یک دستگاه مستقل می تواند از پیوند بین روترها و شبکه های محلی برای فعال کردن ارتباطات دستگاه استفاده کند. در واقع می توان از نقاط دسترسی برای اتصال دستگاه های دیگر در شبکه استفاده کرد.

می توانید نقطه ورود را با فرودگاهی مقایسه کنید که شعبه های مختلفی از خطوط هوایی در جهان دارد و مسافران می توانند از طریق آن به نقاط مختلف جهان برسند. به عبارت دیگر، فرودگان دروازه ای برای دسترسی مردم به کشورهای مقصد است.
یک خانه متوسط ​​معمولاً فقط به یک نقطه دسترسی نیاز دارد و می توان از آن برای همه دستگاه های خانه استفاده کرد. این اکسس پوینت می تواند یک روتر یا مودم باشد. در یک محیط سازمانی، می توان از نقاط دسترسی مختلف در نقاط مختلف برای گسترش پوشش شبکه استفاده کرد. به عنوان مثال، ساختمان یک شرکت دارای نقاط دسترسی متفاوتی در هر طبقه یا گوشه دفتر است تا بتواند اتصال Wi-Fi را به دستگاه های مجاور ارائه دهد. در نتیجه، کاربران می توانند در اطراف ساختمان حرکت کنند و از اتصال نقطه دسترسی در هر کجا که هستند لذت ببرند.
سیستم های آنها فقط باید بین نقاط مختلف برای حفظ لینک اینترنت بروند و نقطه دسترسی از ویژگی هوشمند خود برای حفظ یکپارچگی اتصال استفاده می کند. در جاهای دیگر، نقاط دسترسی را می توان در مکان هایی مانند رستوران ها، مراکز خرید، فرودگاه ها و مراکز دوستی استفاده کرد. در این مکان ها 7 فرستنده بی سیم شکل گرفته است که می تواند راه دسترسی همه افراد به اینترنت خارج از خانه را فراهم کند. در زیر می خواهید با مزایای استفاده از این سیستم ها آشنا شوید.

مزایای اکسس پوینت

نقاط دسترسی به صاحبان شبکه این امکان را می دهد که در صورت دسترسی کاربران زیادی به اینترنت از کاهش سرعت و کیفیت اینترنت جلوگیری کنند. یک اکسس پوینت منفرد می تواند تا 60 اتصال همزمان را پشتیبانی کند، برخلاف توسعه دهنده های محدودی که فقط دسترسی سیگنال Wi-Fi را افزایش می دهند. یک نقطه دسترسی بهتر از شبکه های همتا است زیرا دارای هاب مرکزی است که پیوندی را در شبکه ایجاد می کند و می تواند آن اتصال با کیفیت بالا را در همه دستگاه های متصل حفظ کند. مدیران سیستم همچنین می‌توانند نقاط دسترسی را از یک مکان مرکزی کنترل کنند و به متخصصان شبکه اجازه می‌دهند دسترسی کاربر به اینترنت یا شبکه را محدود کنند و بهبودهای امنیتی را اضافه کنند.

یک اکسس پوینت نسبت به شبکه های ad-hoc مقیاس پذیری بالاتری دارد و از نظر توپولوژی و تنظیمات شبکه انعطاف پذیرتر است. نقطه دسترسی فعلی توسط فناوری های رمزگذاری ارائه می شود و شما می توانید نسل جدیدی از سیستم های حفاظت شرکتی داشته باشید. این فناوری ها می توانند امنیت بالاتری نسبت به الگوریتم نسل اول WEP داشته باشند و در برابر هک آسیب پذیری کمتری دارند. البته به شرطی که از رمزهای عبور قوی استفاده کنید.

معایب اکسس پوینت

نقطه دسترسی می تواند محدودیت های خاص خود را داشته باشد. کیفیت اتصال همچنان به تعداد مشتریانی که از آن استفاده می کنند و حتی مکان آنها بستگی دارد. برای بهبود عملکرد نقطه دسترسی، کاربران می توانند از تکرار کننده ها و بازتابنده ها برای گسترش سیگنال های رادیویی استفاده کنند. با این حال، نقاط دسترسی می تواند بسیار گران باشد. قیمت اکسس پوینت به دلیل عملکرد صحیح و قابلیت اتصال اجزای مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد.

یکی دیگر از مشکلات رایج در خرید اکسس پوینت، در دسترس بودن فرکانس هایی است که می توانند بین نقاط دسترسی منتقل شوند. نقطه دسترسی می تواند از منابع نزدیک برای اتصال دستگاه ها و جلوگیری از تداخل استفاده کند. همچنین در صورت بروز مشکل، ابزارها به طور خودکار از یک فرکانس به فرکانس دیگر منتقل می شوند. تعداد فرکانس‌های موجود ممکن است در برخی موارد برای مناطقی مانند ساختمان‌های بلند ناکافی باشد و این نیز بر انتقال داده بین دستگاه‌ها تأثیر می‌گذارد. چنین مواردی می تواند ارزش خرید اکسس پوینت را به چالش بکشد و این نیاز را برای خریداران ایجاد کند که با توجه به قیمت و ویژگی های اکسس پوینت تصمیم درستی بگیرند.

تعریف دقیق اکسس پوینت

بنابراین با توجه به چنین مواردی می توان اکسس پوینت را یک دستگاه شبکه ویژه در نظر گرفت که به دستگاه هایی با اتصال بی سیم امکان اتصال به شبکه سیمی را می دهد. نصب چنین دستگاه هایی برای اتصال همه رایانه ها یا دستگاه های موجود در شبکه ساده تر و آسان تر از استفاده از کابل خواهد بود. با استفاده از این دستگاه ها می توانید یک شبکه بی سیم در شبکه سیمی موجود خود ایجاد کنید و دستگاه های بی سیم را به کل شبکه خود اضافه کنید.
همچنین می‌توانید از اکستندرهای مش برای افزایش دامنه سیگنال و قدرت شبکه بی‌سیم خود برای پوشش کامل اتصالات بی‌سیم و رفع کمبود سیگنال در برخی از مناطق خانه یا محل کار خود استفاده کنید. از این دستگاه ها می توان در فضاهای اداری و یا ساختمان های بزرگ استفاده کرد. علاوه بر این، می توانید تنظیمات نقطه دسترسی را در یک دستگاه پیکربندی کنید.

ریپیتر اکسس پوینت

یک اکسس پوینت یا توسعه‌دهنده شبکه همچنین می‌تواند به عنوان یک تکرارکننده مستقل پیکربندی شود تا برد زیرساخت شما را افزایش دهد یا بر موانع رادیویی که مانع از برقراری ارتباط می‌شوند غلبه کند. Repeater ها با ارسال داده ها به یک تکرار کننده یا سایر نقاط دسترسی متصل به شبکه سیمی، گروهی را بین کاربران شبکه بی سیم و سیمی ایجاد می کنند. داده ها از طریق بهترین مسیر برای مشتری ارسال می شود.

پل‌ها

نقطه دسترسی را می توان به عنوان یک پل متصل یا بدون پیوند برای پیوستن به چندین شبکه پیکربندی کرد. نقطه دسترسی در این شبکه نقش یک اتصال بی سیم را ایفا خواهد کرد. بنابراین، ترافیک از طریق پیوند بی سیم به شبکه سیمی منتقل می شود.

مزایای کلیدی ارتقا به اکسس پوینت‌ها

با خرید یک اکسس پوینت، می توانید از یک جایگزین راحت تر، قابل اعتمادتر و مقرون به صرفه تر برای اتصالات سیمی و کابلی در سازمان یا خانه خود استفاده کنید. این شبکه می تواند دستگاه های شما را به یکدیگر متصل کند و یک شبکه بی سیم ایجاد کند که می تواند مزایای زیادی برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ شما داشته باشد. به عنوان مثال، دسترسی به شبکه بی سیم آسان تر خواهد شد و کاربران جدید بدون عارضه اضافه خواهند شد. شما به راحتی می توانید با رمز عبور دسترسی ایمن به شبکه خود را فراهم کنید و اینترنت را در دسترس همه قرار دهید. قیمت اکسس پوینت در چنین شرایطی می تواند معقول باشد و ارزش خرید بالایی داشته باشد.
همچنین می توانید به راحتی سایر کاربران مانند مهمانان خود را در شبکه تقسیم بندی کنید و منابع و دارایی های محدود دستگاه های خود را به آنها اختصاص دهید.

آینده اکسس پوینت

وقتی از نقاط دسترسی صحبت می کنیم، موضوع جالبی به آینده این دستگاه ها مربوط می شود. وقتی روی یک نقطه دسترسی سرمایه‌گذاری می‌کنید، یک واحد کاملاً آینده‌نگر دارید که به ارائه زیرساخت فناوری اطلاعات برای پشتیبانی از فناوری‌های نسل بعدی کمک می‌کند. نقاط دسترسی که از استانداردهای جدید وای فای استفاده می کنند، مقیاس پذیرتر و ایمن تر خواهند بود، همچنین تعداد دستگاه های اینترنت اشیا و داده هایی که تولید می کنند.
فناوری Wi-Fi در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده است، اما عدم یکپارچگی آن برای کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ یک مشکل است. نقاط دسترسی آینده را شکل می دهند و می توانند سازمان ها را به فناوری نزدیکتر کنند. کسب و کارهایی که ترافیک مشتری زیادی دارند می توانند از چندین روتر بی سیم با نقاط دسترسی استفاده کنند و محدودیت ها را حذف کنند. این تسهیلات نه تنها برای مشتریان، بلکه برای کارکنان شرکت نیز مفید خواهد بود. برای دسترسی به Wi-Fi می توانید از یک راه حل عالی برای همه استفاده کنید.

نکات مهم هنگام خرید اکسس پوینت

دستگاه های خوب زیادی در بازار وجود دارد که توسط شرکت های مختلف تولید می شوند و هر کدام با توجه به قیمت اکسس پوینت هایی که ارائه می دهند می توانند علاوه بر پشتیبانی از تعداد مشخصی دستگاه، ویژگی های خاصی را نیز ارائه دهند. بنابراین می توانید نیازهای خود را بررسی کرده و با انتخاب مدل مناسب برای شرکت یا حتی منزل خود، اکسس پوینت را انتخاب و خریداری کنید. این مدل ها را می توانید با توجه به قیمت اکسس پوینت و بودجه مشخص انتخاب کنید و همچنین باید به فضایی که استفاده می کنید توجه کنید. به عنوان مثال، هر چه فضا بزرگتر باشد، باید از دستگاه های بیشتری استفاده کنید.

اکسس پوینت برای کسب و کارها

مهمترین کاربرد اکسس پوینت شرکتی ذکر شده است. کسب و کارهای مدرن نمی توانند فقط از توسعه دهنده ها برای بهبود اتصال Wi-Fi خود استفاده کنند و به نقاط دسترسی نیاز دارند. این به این دلیل است که آنها فقط می توانند تعداد محدودی دستگاه را در یک زمان پشتیبانی کنند، معمولاً کمتر از 20 دستگاه. نقاط دسترسی در این زمینه مفید هستند و می توانند تا حد زیادی پوشش روتر Wi-Fi شما را افزایش دهند. پهنای باند موجود افزایش نمی‌یابد و بسته به اینکه چند دستگاه را همزمان وصل کرده‌اید، می‌توانند به نزدیک‌ترین نقطه دسترسی خود متصل شوند و فاصله را به نحوی کوتاه کنند.
نقاط دسترسی می توانند بیش از 60 دستگاه را به هم متصل کنند. با استقرار آن در سراسر شرکت، کاربران می توانند آزادانه از اتاقی به اتاق دیگر حرکت کنند و بدون وقفه از اینترنت یا شبکه موجود استفاده کنند.

شما میتوانید برای خرید اکسس پوینت و مقایسه دیگر محصولات به فروشگاه اینترنتی رباتیک و هوش مصنوعی آوید مراجعه کنید.